bezsenność - jak sobie z nią radzić?

Bezsenność – jak sobie z nią radzić?

Problemy ze snem może mieć każdy, niezależnie od wieku, czy też płci. Najczęstszą przyczyną tego typu problemów są sytuacje stresowe i mijają po jakimś czasie. Niestety pojawiają się niekiedy większe problemy, kiedy bezsenność staje się chroniczna i zaczyna znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie. Pamiętaj jednak, że sen jest tak samo ważny jak jedzenie, czy też picie. Jego nadmierne niedobory mogą skończyć się tragicznie! Bezsenność jest jednak przypadłością, której można się pozbyć. Jak sobie z nią radzić? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Bezsenność – jak sobie z nią radzić?

O bezsenności można mówić wtedy, gdy problemy ze snem występują u Ciebie chronicznie, od ponad miesiąca. Nie mogą być one jednak spowodowane zaburzeniami psychicznymi, czy też przyjmowanymi środkami odurzającymi. Skutki niedoborów snu mogą być tragiczne dla organizmu i znacznie wpływają na jakość Twojej codzienności.

Obniżenie jakości Twojego życia codziennego możesz odczuć na różnych płaszczyznach. Nieodpowiednia ilość snu powoduje:

  • zmęczenie;
  • apatię;
  • rozdrażnienie;
  • niepokój;
  • nieumiejętność skoncentrowania się;
  • zaburzenia odżywiania.

Zbyt mała ilość snu może doprowadzić także do ciężkich objawów takich jak omamy. Jeśli nie jesteś w stanie zasnąć od kilku dni, powinieneś koniecznie zgłosić się po pomoc do lekarza.

W ostatnich latach coraz więcej osób boryka się z bezsennością, co spowodowało, iż została określona chorobą cywilizacyjną. Dzieje się tak bowiem dlatego, że ogromny wpływ na sen ma ilość stresu, który jest domeną obecnych czasów.

Jak sobie radzić z bezsennością?

Jeśli zostały u Ciebie wykluczone zaburzenia psychiczne, a także bezsenność nie jest skutkiem choroby somatycznej, powinieneś zadbać o odpowiednią higienę snu.

Podstawą jest odstawienie używek, które znacznie wpływają na jakość i ilość snu. Spożywanie alkoholu, czy też substancji psychoaktywnych może powodować długotrwałą bezsenność, której skutki mogą się okazać tragiczne. Warto zatem zrezygnować z użytkowania jakichkolwiek używek i zastąpić je zdrowymi nawykami.

Aktywność fizyczna to podstawa

Nie bez powodu znane jest wszystkim hasło w zdrowym ciele zdrowy duch. Jest to bowiem prawda, którą musisz zaakceptować. Odpowiednia ilość ruchu ma zbawienny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne, a co za tym idzie, jakość snu i ilość snu. Regularnie wykonywany trening to też większa ilość tlenu dostarczana do Twojego organizmu. Jest ona niezbędna do produkcji melatoniny, która jest hormonem odpowiadającym za sen.

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę ze sportem i nie wiesz, od czego powinieneś zacząć, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Proste wskazówki na temat różnych dyscyplin sportowych, wskazówek treningowych, a także zdrowego żywienia znajdziesz na stronie: https://sportowa.com.pl/

Gadżety na bok!

Biorąc pod uwagę ilość czasu, jaki spędzamy przed ekranami komputerów i telefonów, warto zastanowić się, czy nie wpływają negatywnie na Twoją ilość i jakość snu. Jeśli borykasz się z bezsennością, powinieneś zrezygnować z tego typu urządzeń na dwie godziny przed pójściem spać. Dobrym rozwiązaniem jest także przygaszenie światła, ponieważ wpłynie na Ciebie to kojąco i relaksująco.