Sudeckie skarby – co warto zobaczyć?

Sudety to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku oraz dla tych, którzy kochają przyrodę. W tej górskiej krainie nie brak też ważnych zabytków, którym w czasie wycieczki warto się uważniej przyjrzeć. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę?

O ciekawych punktach wycieczki po Sudetach

Jednym z ciekawszych punktów w programie historycznej wycieczki po Sudetach jest zamek Chojnik – cenna pamiątka z czasów średniowiecza, której w trakcie wypoczynku w Karkonoszach warto poświęcić więcej uwagi. Nie lada gratką może się okazać również wędrówka po Kotlinie Jeleniogórskiej, znanej z pięknych pałaców i ogrodów. Bukowiec, Wojanów, Łomnica czy Karpniki – oto wybrane miejsca, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi. W tej części Sudetów zachwycają też góry, a przede wszystkim majestatyczna Śnieżka – najwyższy szczyt w Sudetach.

Portal poleca: Szukasz ciekawych miejsc turystycznych w Polsce? – dowiedz się więcej o Wąwozie Szopczańskim!

Dla tych, którzy zdecydują się na wypoczynek w rejonie Świeradowa, nie lada gratką będą spacery po centrum uzdrowiska oraz wycieczki w Góry Izerskie, znane z pięknych szlaków pieszych i licznych punktów widokowych. Dla tych, którzy chcą poznawać historię regionu i zwiedzać ciekawe zabytki, jedną z ważniejszych atrakcji w rejonie Świeradowa-Zdroju będzie kopalnia w Krobicy. To dawna sztolnia, która została częściowo zaadaptowana do potrzeb turystów. Kto postanowi zwiedzić to miejsce, ten zdobędzie sporo ciekawych informacji na temat życia i warunków pracy górników, a przy okazji poszerzy swoją wiedzę z zakresu geologii.

Gdzie jeszcze warto się wybrać?

Sudety mogą oczarować nas Pięknem Rudaw Janowickich oraz Gór Złotych, wielkie wrażenie zrobią też Góry Stołowe, świetnie znane dzięki skalnym miastom i takim miejscom, jak schronisko na Szczelińcu. Dla tych, których fascynują wyprawy śladem historycznych tajemnicy, kuszące będą Góry Sowie i ich mroczne podziemia. Nieco mniej znane, za to wyjątkowo piękne, są Góry Kamienne oraz Góry Wałbrzyskie – niewysokie, za to wymagające pasma górskie, idealne dla miłośników pięknych widoków i aktywnego wypoczynku. Warto też pamiętać o Górach Opawskich – jedynych górach na terenie województwa opolskiego, które są częścią Sudetów. Tu uwagę przyciąga majestatyczna Biskupia Kopa oraz te atrakcje, które czekają w Głuchołazach i okolicy. I tu na brak pięknych widoków nie można narzekać, a wycieczki po tej części kraju sprawią każdemu z nas wiele radości.