Przygotowanie do nowego roku szkolnego – robimy zakupy!

Wakacje mijają nieubłaganie. Najpierw wydaje się, że to aż dwa miesiące, a tu nagle jest druga połowa sierpnia i zaraz zacznie się kolejny rok szkolny. Trzeba zrobić zakupy. Jak się do tego zabrać, żeby kupić wszystko, ale nie przebijać się przez tłumy oraz mieć szanse na tańsze kupowanie?
Nie odkładaj zakupów na ostatni moment!
To oczywiste, że kiedy kończy się rok szkolny, to ani uczeń, ani jego rodzice raczej nie mają czasu na myślenie o szkole typowo szkolnych zakupach. Tymczasem to właśnie wtedy i podczas wakacji mało osób oblega sklepy i stoiska papiernicze. Można więc wtedy spokojnie wybierać i przebierać oraz szukać okazji cenowych.
Im bliżej końca wakacji, tym jednak większe zainteresowanie artykułami szkolnymi, a wiele sklepów rezygnuje z udzielania rabatów.

Co trzeba będzie kupić?


Nieco mniejszy problem mają uczniowie, którzy uczą się już od kilku lat. Mniej więcej wiedzą, jakie zeszyty szkolne będą im potrzebne i w jakiej liczbie. Czasem przydają się grubsze zeszyty – warto wtedy pomyśleć o tych w twardej oprawie. Nie niszczą się one tak szybko, jak te w oprawie broszurowej. Nie wymagają też dodatkowego obłożenia, a wiec i zakupu dodatkowej okładki.
Plastikowe okładki na zeszyty też jednak są godne uwagi – zarówno na zeszyty, jak i na książki oraz zeszyty ćwiczeń do niektórych przedmiotów. Czasem wystarczają one na przynajmniej dwa lata, jednak warto mieć niewielki zapas, tak na wszelki wypadek.
Kolejna sprawa: artykuły piśmiennicze: długopisy, ołówki, zestawy linijek, gumka do mazania, a dla starszych uczniów także cyrkle, pisaki, zakreślacze, kredki i farby. Na lekcje plastyki warto zakupić też blog rysunkowy i techniczny, farby, zestaw pędzli oraz plastelina.
Warto pamiętać, że wyprawka szkolna i jej zawartość zależy przede wszystkim od wieku ucznia i -ewentualnie – od zleceń danej szkoły. Te ostatnie przydają się zwłaszcza w przypadku dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze szkołą.

Co kupuje się rzadziej, niż co roku?


Dla przyszłego pierwszoklasisty przyda się piórnik z wyposażeniem. Jednak zestawy takie różnią się tym, co zostało umieszczone w piórniku. Czasem są to tylko artykuły typowo piśmiennicze, a innym razem to także kredki i flamastry. Jeśli szkoła zaleca zakup konkretnego rodzaju kredek, których nie ma w żadnym zestawie piórnikowym, warto kupić albo piórnik jedynie z długopisami, ołówkami i gumką do mazania oraz linijką albo piórnik bez wyposażenia. To ostatnie można dobrać samemu – według wskazówek szkoły i poczucia estetyki rodziców i dziecka.
Kolejna – bardzo ważna – sprawa to plecak szkolny lub tornister. Na rynku jest ich spory wybór. Można więc zakupić plecak o odpowiedniej wielkości – dostosowanej do wieku i postury ucznia. Niektórzy rodzice myślą od razu o plecaku na kółkach. To wygodne rozwiązanie przede wszystkim dla młodszych uczniów, ale nie tylko. Uczniowie noszą dzisiaj sporo zeszytów i podręczników, które są ciężkie. Plecak na kółkach ułatwia ich przenoszenie bez negatywnego wpływu na postawę ciała młodego człowieka.
Do szkoły przydadzą się też wygodne buty, strój na WF oraz worki do ich przechowywania i noszenia. Warto tu zwrócić uwagę na ich jakość, aby posłużyły jak najdłużej.

Gdzie robić zakupy do szkoły?


Możliwości jest dość sporo. Chyba największy problem mają rodzice dzieci zaczynających dopiero szkołę. Inni zazwyczaj po zakupy do szkoły udają się już w swoje sprawdzone miejsca.
Gdzie szukać dobrych artykułów w rozsądnych cenach? Po pierwsze: warto popytać znajomych. Po drugie: przyda się odwiedzić przynajmniej 3 różne miejsca – np. lokalny sklepik z artykułami szkolnymi i biurowymi, duży market wielobranżowy oraz Internet. Wiele firm sprzedających artykuły szkolne bazują głównie właśnie na sprzedaży w sieci, dając spore rabaty, zwłaszcza za duże zakupy. Nawet jeśli wziąć pod uwagę potencjalne koszty przesyłki, zakupy zrobione w sieci bywają często korzystniejsze, niż w sklepach stacjonarnych, do których trzeba dojechać i zapłacić za paliwo lub bilet.
Robienie takich zakupów warto zacząć od zrobienia listy – wtedy łatwiej porównać ceny w kilku sprawdzanych miejscach oraz wygodę kupowania.

1 komentarz

Dodaj komentarz