Po jakie suplementy diety warto sięgnąć z myślą o zdrowiu?

Nie jest łatwo dbać o swoje zdrowie wyłącznie poprzez prowadzenie tak zwanego racjonalnego trybu życia. No bo można żywić się super zdrowo, a i tak mieć problemy z rozmaitymi niedoborami pokarmowymi. Wypadałoby to oczywiście sprawdzić. Każdy, kto chce być zdrowy i zamierza uniknąć różnych chorób, powinien dość regularnie się badać i kontrolować stan swojego organizmu, czyli nasycenie go poszczególnymi substancjami odżywczymi. W razie czego suplementy diety powstałe niedobory szybko uzupełnią. A po niektóre z tych suplementów dosłownie każdy powinien sięgać. Poniżej opisujemy te, które są szczególnie ważne dla zachowania prawidłowego zdrowia.

Witamina D


Teoretycznie o tym, że należałoby ją suplementować, wie już każdy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by raz jeszcze o tym wspomnieć – tak na wszelki wypadek, gdyby jednak ktoś zapomniał o właściwościach tego hormonu. Bo w rzeczywistości witamina D nie jest wcale witaminą. Nazywamy ją tak potocznie, gdyż z uwagi na swoje działanie bliżej jej właśnie do witamin niżeli hormonów. Za co odpowiada? Na pewno jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu kości i zębów, gdyż warunkuje prawidłowe wchłanianie wapnia, a to znaczy, że przyda się zwłaszcza dzieciom i nastolatkom w okresie rozwoju. Witamina D dba też o układ nerwowy. Jej niedobory mogą prowadzić do problemów z koncentracją i skupieniem uwagi, ale też i pogorszenia pamięci czy nawet epizodów depresyjnych. Bardzo ważne jest to, by tę substancję przyjmować w suplementach diety mniej więcej przez od października aż do samego kwietnia. W tych miesiącach organizm praktycznie nie jest w stanie samodzielnie produkować jej ze słońca.

Kwasy omega-3


Mówiąc o witaminie D, od razu na myśl przychodzą kwasy omega-3, które podobnie jak i witamina D występują głównie w tłustych produktach. Można je znaleźć chociażby w rybach morskich. Akurat w tym przypadku – w przeciwieństwie do wieprzowiny, wołowiny czy kurczaka – warto postawić na te tłustsze kawałki, gdyż dorsz będzie mieć znacznie mniej nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 niżeli makrela czy chociażby łosoś bądź sardynki. Jako że jednak ryby nie są jadane przez Polaków zbyt często i chętnie, takie podstawowe suplementy diety na wzmocnienie organizmu zazwyczaj zawierają większe ilości kwasów omega-3. Należy je łykać codziennie. Przez cały rok – bez żadnych wyjątków.

Innym dobrym sposobem na zapewnienie sobie codziennej solidnej porcji kwasów omega-3 jest regularne picie kleiku przygotowanego z siemienia lnianego. Mielony len obfituje właśnie w nienasycone kwasy tłuszczowe. Aby go przygotować, wystarczy rozdrobnić dużą łyżkę ziaren lnu w młynku do kawy, a następnie zalać ją gorącą wodą i zaparzać przez pół godziny i potem wypić. Len powinien być przygotowywany na świeżo. Kwasy omega-3 niestety szybko się ulatniają.

Witamina B12


Z kolei ta witamina okazuje się absolutnie niezbędna dla osób niespożywających produktów pochodzenia zwierzęcego oraz tych, które jadają je bardzo rzadko, czyli np. raz w tygodniu. Witaminy B12 nie uświadczy się w produktach roślinnych. Zielone sałatki, świeże owoce i ziarna czy orzechy pod wieloma względami są naprawdę świetne, ale sporym ich minusem jest to, że pewnych substancji po prostu nie zawierają. A bez witaminy B12 organizm nie może dobrze funkcjonować, bo nie może prawidłowo produkować czerwonych krwinek, bez których łatwo niestety o anemię. Suplementy diety z witaminą B12 pozwolą uniknąć różnych problemów zdrowotnych. Wszyscy weganie i wegetarianie absolutnie powinni po nie sięgać codziennie.

Probiotyki


Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć o probiotykach. Bo suplementy diety na wzmocnienie organizmu to nie tylko klasyczne witaminki w tabletkach czy minerały, ale też właśnie dobre bakterie, które dbają o jelita i cały układ pokarmowy. Probiotyki warto przyjmować chociażby w celu zapewnienia sobie lepszej odporności. Zawsze powinny być one stosowane jednocześnie z antybiotykami.

1 komentarz

Dodaj komentarz