Depresja – dowiedz się, jak wesprzeć bliskie osoby dotknięte tą chorobą

Depresja jest stanem długotrwałego obniżenia nastroju. Osoby nią dotknięte odsuwają się od wszystkich dookoła, ale także od siebie. Często towarzyszy im bezsilność, beznadzieja i bezradność.

Mimo tego, że nie chcą kontaktu z ludźmi, czują się osamotnieni i niezrozumiani. Dla nich nawet codzienne czynności, jak wstawanie z łóżka, są czymś najtrudniejszym. Dowiedz się, jak skutecznie pomóc swojemu bliskiemu dotkniętemu depresją.

Sposoby na wspieranie osoby depresyjnej

Najważniejsze jest to, aby dana osoba odczuła, że jesteś przy niej mimo wszystko. „Jestem tutaj, aby cię wspierać” to zdanie, które powinieneś używać podczas rozmowy z kimś dotkniętym tą chorobą. Takie zapewnienie da jej nadzieję na to, że mimo swojemu okrutnego stanu jest ktoś, kto ją rozumie i czeka na polepszenie się sytuacji.

Zapewnij tą osobę również o tym, że ten stan kiedyś w końcu się skończy, że pomożesz jej to przetrwać i nigdy jej nie opuścisz. Mimo tego, że w momencie największego dołu choroby osoba depresyjna będzie starała unikać się kontaktu ze wszystkimi dookoła, takie zdanie jest dla niej niesamowicie ważne.

Uświadom tą osobę również o tym, że widzisz, jak bardzo stara się przezwyciężyć chorobę i że wiesz o tym, że pomału da sobie radę. Nie narzucaj jej niczego, podczas leczenia depresji wszystkie kroki muszą być małe, ale każdy z nich będzie dużym krokiem do poprawy.

Zapewnij osobę depresyjną o tym, że zawsze jesteś obok i wysłuchasz ją wtedy, kiedy będzie Cię potrzebowała. Nie zawsze musisz odpowiadać i radzić coś, jeżeli nie jesteś tego pewien – osoby dotknięte tą chorobą czasem chcą po prostu zostać wysłuchane.

źródło: https://psychiatryczny.pl/ – blog o ludzkiej psychice