Bezdech senny — co warto o nim wiedzieć?

Obturacyjny bezdech senny to poważne zagrożenie dla zdrowia może prowadzić do chorób zagrażających życiu takich jak nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, udar, obturacyjna choroba płuc (POChP) i zastoinowa niewydolność serca. Dowiedz się więcej i sprawdź, czy nie cierpisz na bezdech senny.

Co to jest obturacyjny bezdech senny?

W trakcie snu mięśnie kontrolujące górne drogi oddechowe ulegają rozluźnieniu. Jednak ich nadmierne rozluźnienie może powodować opadanie podniebienia miękkiego i języczka (nie mylić z językiem), co z kolei powoduje zwężenie górnych dróg oddechowych i prowadzi do chrapania. Jeśli zwężenie będzie zbyt duże, będzie to powodować problemy z oddychaniem, a czasem może nawet prowadzić do chwilowego całkowitego zatrzymania oddychania i to jest właśnie tzw. obturacyjny bezdech senny. Przerwy w oddychaniu mogą trwać od kilku do nawet kilkunastu sekund i co więcej, mogą się powtarzać nawet kilkaset razy w ciągu zaledwie jednej nocy. W efekcie powstaje wrażenie duszenia się, po którym może nastąpić wybudzenie się ze snu i powrót akcji oddechowej. Osoba cierpiąca na bezdech senny zwykle nie pamięta nocnych przebudzeń.

Czy bezdech senny jest niebezpieczny?

Niedawno przeprowadzono badania, które wykazały istotny związek i zależność pomiędzy nocnym chrapaniem i bezdechem sennym a wieloma poważnymi i zagrażającymi życiu chorobami. Nieleczony bezdech senny i chrapanie mogą przyczyniać się do występowania nadciśnienia tętniczego krwi, chorób serca, depresji, cukrzycy typu 2 oraz chorób serca. Poza tym bezdech senny jest bezpośrednio niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ w trakcie przerw w oddychaniu do mózgu dociera mniejsza ilość tlenu. W efekcie dochodzi do niedotlenienia całego organizmu. Osoby cierpiące na bezdech senny często skarżą się na uczucie zmęczenia i niewyspania po przebudzeniu, chociaż ilość godzin snu była prawidłowa i wystarczająca. Osoby z nieleczonym bezdechem sennym mają problemy z koncentracją w trakcie dnia i często zapadają w niekontrolowane drzemki. Taka sytuacja może być szczególnie niebezpieczna w sytuacji, gdy np. osoba cierpiąca na bezdech senny jest kierowcą, bo może przysnąć za kierownicą i spowodować wypadek.

Leczenie bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny jest chorobą, a wiele ludzi często zaniedbuje rozpoznanie jego najpopularniejszego objawu, czyli chrapania. Osoby, które regularnie chrapią, z dużym prawdopodobieństwem mogą cierpieć na bezdech senny. Gdy dochodzi do zatrzymania oddechu w trakcie snu nasz mózg, a dokładnie ośrodek kontroli w mózgu aktywuje tryb wybudzania się w celu zaczerpnięcia powietrza i wznowienia oddychania, po czym znowu następuje zaśnięcie. Te cykle powtarzają się wielokrotnie podczas snu, co w praktyce okazuje się bardzo męczące dla organizmu. Nie zawsze da się to odczuć w postaci wyraźnego zmęczenia rano, jednak dla organizmu takie nocne sesje wybudzań i zaśnięć są bardzo obciążające w dłuższej perspektywie będzie to prowadzić do innych problemów zdrowotnych czy chorób przewlekłych. Osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny mogą korzystać z różnych metod leczenia. Za najskuteczniejszą metodę uznaje się obecnie wytwarzanie stałego dodatkowego ciśnienia w drogach oddechowych za pomocą aparatu CPAP. Istotna może okazać się również odpowiednia poduszka do spania. Powinna pozwalać na swobodne ułożenie się głowy zarówno na plecach, jak i na boku. Nie powinna być zbyt niska, ani zbyt wysoka, dlatego zaleca się aby wysokość i kształt poduszki dopasowywać do budowy ciała.