Zdrowa skóra po 50 roku życia

Jakie wymagania ma skóra dojrzała, jak dbać o nią w ciągu roku?

Czy istnieje eliksir młodości?

Ciało kobiety nieustannie ewoluuje. Po 50 musimy się liczyć ze zmianami hormonalnymi, które niekiedy bardzo brutalnie odbijają się na naszym wyglądzie i samopoczuciu. Co się w tym czasie dzieje ze skórą? W związku ze spadkiem estrogenów zmniejsza się jej gęstość, obniża jędrność i elastyczność. Choć mówi się o tym, że zawartość kolagenu oraz elastyny sukcesywnie maleje, począwszy od 25 roku życia, wraz z menopauzą, proces ten znacząco przyspiesza. Na twarzy wyraźnie zarysowują się już zmarszczki, skóra na całym ciele wiotczeje, traci zdrowy koloryt i blask. To zupełnie naturalne zjawisko i trzeba mieć na uwadze, że prędzej czy później dotknie każdego z nas. Są jednak sposoby, pozwalające jak najdłużej cieszyć się młodo wyglądającym ciałem.

Czy możemy powiedzieć, że istnieje magiczny eliksir młodości, działający jak w bajkach na każdą, która go użyje? Tak i nie. Przepis na niego to lista dobrych kosmetyków i nawyków pielęgnacyjnych, zasad zdrowego trybu życia, przyprawionych szczyptą sprzyjających genów.

Jakie kosmetyki pomogą zachować młodą skórę na dłużej?

Dostępność szerokiej gamy kosmetyków jest naprawdę ogromna. Czy któreś z nich zasługują na szczególną uwagę? Zaklęto w nich tajemne mocy regeneracji skóry? Gdyby to było takie proste… Nie ma na świecie jednego produktu, który zadziała na każdą z nas. Tym, co Ci jednak może pomóc, to dbanie o nawilżenie swojej skóry. Od młodych lat warto wyrobić w sobie nawyk stosowania kremów do twarzy z kwasem hialuronowym oraz balsamów nawilżających do ciała. Nie znaczy to, że jeśli tego do tej pory nie robiłaś wszystko stracone. Po 50 roku życia sięgnij jednak po kosmetyki dla skóry dojrzałej. Poza kwasem hialuronowym bardzo cennymi składnikami będą także: ceramidy, witamina C, naturalne olejki, mocznik, masło shea, aloes.

Do twarzy wybieraj delikatne żele myjące o właściwościach nawilżających, a raz w tygodniu przeprowadzaj peeling enzymatyczny, który łagodnie pozbędzie się martwego naskórka. Śmiało sięgaj po maski liftigujące, serum modelujące, ale dobrze sprawdzi się też masaż twarzy, który pobudzi układ krwionośny i limfatyczny.

Tym, o czym musisz bezwzględnie pamiętać, jest stosowanie kosmetyków chroniących przed promieniowaniem UV. Szkodliwe działanie promieni słonecznych przyspiesza procesy starzenia się skóry, dlatego należy ją zabezpieczać przez całe lato, a nawet cały rok. Niestety tych najbardziej szkodliwych promieni UVA nie zatrzymują chmury, mgła ani szyba.

Jedz zdrowo, ruszaj się i pij dużo wody

Dbać o swoje ciało warto przez całe życie, niemniej jednak z wiekiem wszelkie zaniedbania są coraz szybciej widoczne. Jeśli chcesz, by Twoja skóra była wciąż jędrna, elastyczna i pełna życia, zatroszcz się o odpowiednie nawodnienie swojego organizmu. Wypijaj dziennie 6-8 szklanek wody, która nie tylko zabezpieczy Cię przed odwodnieniem, ale również przyspieszy przemianę materii i pozwoli wypłukać toksyny. Codzienna dawka witamin ze świeżych warzyw i owoców oraz regularna aktywność fizyczna pomogą Ci w dostarczeniu każdej komórce ciała dobroczynnych składników.