Skarby Dolnego Śląska: Lubomierz

Jest ciekawym celem wycieczki dla miłośników Kargula i Pawlaka, choć i ciekawych zabytków architektury w tym mieście nie brakuje. Lubomierz bez wątpienia należy do tych miejscowości, którym podczas wycieczki po Dolnym Śląsku warto poświęcić nieco więcej uwagi. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Z kart historii


Lubomierz to miasteczko, które może się pochwalić długa historią. Wiadomo, że już w okresie wczesnego średniowiecza funkcjonował on jako osada targowa. Z czasem stał się Lubomierz osadą służebną, związaną z miejscowym opactwem Benedyktynek. Jakie zabytki do dziś przypominają nam o długiej przeszłości tego miasteczka?

Co warto zobaczyć?


Urocza zabudowa sprawiła, że Lubomierz często służył jako naturalna scenografia do polskich filmów. Najsłynniejsze z nich to „Sami swoi” i „Nie ma mocnych”. Znane filmy z Kargulem i Pawlakiem zapewniły miejscowości sporą sławę. Do dziś główną atrakcją dla turystów odwiedzających Lubomierz jest tutejsze Muzeum Kargula i Pawlaka. A co z zabytkami? Na brak perełek dawnej architektury w Lubomierzu nie można narzekać. Co warto zobaczyć? Uwagę przyciąga rynek z klasycystycznym ratuszem oraz renesansowymi kamieniczkami z XVI i XVII wieku. Cenną pamiątką z dawnych czasów są tez pozostałości średniowiecznych murów miejskich. A co z zabytkami sakralnymi? Tu najważniejszą rolę odgrywa zespół klasztorny Benedyktynek. W jego skład wchodzi budynek klasztoru oraz bazylikowy kościół św. Maternusa i Wniebowzięcia NMP. Ta późnobarokowa świątynia może się pochwalić piękną fasadą, ozdobioną rzeźbami patronów kościoła. Warto też zajrzeć do kościelnego wnętrza, które kusi wspaniałymi freskami oraz barokowymi ołtarzami.

Wycieczki po takich miejscowościach, jak Lubomierz, mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. W takich miasteczkach nie brak przecież cennych zabytków, dzięki którym możemy w ciekawy sposób odkrywać dzieje Dolnego Śląska.