Ptasia grypa – symptomy, jak dochodzi do zarażenia?

Ptasia grypa jest wywoływana przez typ wirusa grypy, który rzadko zaraża ludzi. Zidentyfikowano ponad tuzin typów ptasiej grypy, w tym dwa szczepy, które ostatnio zakażały ludzi: H5N1 i H7N9. Gdy ptasia grypa przenosi się na ludzi, może być śmiertelna.

Ogniska ptasiej grypy występują w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i w niektórych częściach Europy. Ogniska ptasiej grypy występują w Polsce, ostatnie miało miejsce w Koszalinie, o czym przeczytaj tutaj. Większość osób, u których wystąpiły objawy ptasiej grypy, miała bliski kontakt z chorymi ptakami. W kilku przypadkach ptasia grypa przenosiła się z człowieka na człowieka. Od 2015 r. odnotowano jedynie sporadyczne przypadki zachorowań u ludzi.

Urzędnicy zdrowia publicznego obawiają się, że globalny wybuch epidemii może nastąpić, jeśli wirus ptasiej grypy zmutuje do postaci, która jest łatwiej przenoszona między ludźmi. Naukowcy pracują nad szczepionkami mającymi chronić ludzi przed ptasią grypą.

Symptomy

Oznaki i objawy ptasiej grypy mogą pojawić się w ciągu dwóch do siedmiu dni od zakażenia, w zależności od typu. W większości przypadków objawy przypominają objawy zwykłej grypy, takie jak następujące:

  • Kaszel
  • Gorączka
  • Ból gardła
  • Bóle mięśniowe
  • Ból głowy
  • Duszność

U niektórych osób występują również mdłości, wymioty lub biegunka. Ponadto, w niektórych przypadkach, łagodna infekcja oka (zapalenie spojówek) jest jedynym objawem choroby.

Przyczyny

Ptasia grypa występuje naturalnie u dzikiego ptactwa wodnego i może rozprzestrzeniać się na ptaki domowe, takie jak kurczaki, indyki, kaczki i gęsi. Choroba przenosi się poprzez kontakt z odchodami zakażonych ptaków lub wydzielinami z ich nosa, ust lub oczu.

Targowiska pod gołym niebem, gdzie jaja i drób sprzedawane są w niehigienicznych lub zatłoczonych warunkach, są siedliskiem zakażenia i mogą rozprzestrzeniać chorobę na szerszą społeczność.

Niedogotowane mięso lub jaja zakażonych ptaków mogą również przenosić ptasią grypę. Mięso drobiowe jest bezpieczne do spożycia, jeśli jest dokładnie ugotowane. Jajka powinny być gotowane do momentu, aż żółtka i białka będą twarde.

Czynniki ryzyka

Głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia ptasiej grypy wydaje się być kontakt z chorymi ptakami lub powierzchniami zanieczyszczonymi ich piórami, śliną lub odchodami. Schemat przenoszenia choroby przez człowieka pozostaje tajemnicą. W bardzo niewielu przypadkach ptasia grypa przenosiła się z człowieka na człowieka. Jednak dopóki wirusy nie zaczną się łatwiej rozprzestrzeniać wśród ludzi, największe zagrożenie stanowią zarażone ptaki.