iOS vs Android. Jaki system operacyjny wybrać i dlaczego?

Android i iOS to dwa systemy operacyjne, które cieszą się największą popularnością wśród użytkowników telefonów komórkowych i tabletów. Która opcja jest lepsza? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedni. Tak naprawdę jest to uwarunkowane preferencjami, jakie ma dana osoba, oraz jej oczekiwaniami względem działania smartfona.

iOS czy Android? Oto jest pytanie!

Czy wiesz, że aż 99% telefonów i tabletów dostępnych na rynku to urządzenia oparte na systemach Android lub iOS? Nic w tym dziwnego, ponieważ zarówno jeden, jak i drugi oferuje znakomite rozwiązania. iOS to oprogramowanie, które implementowane jest w sprzętach marki Apple, natomiast Android występuje w ogromnej liczbie modeli różnych producentów. Tworzone i rozwijane jest z kolei przez Google. Jeśli chodzi o dostępność systemów, to właśnie Android wysuwa się na prowadzenie. Znaczna większość ludzi może pozwolić sobie na smartfona z Androidem. Apple jest znacznie droższą opcją.

Różnice w systemach operacyjnych dwóch gigantów rynkowych

Android jest to system otwarty i uniwersalny. iOS jest z kolei tworzony wyłącznie przez Apple. Jeśli jakaś aplikacja ma znaleźć się w tym systemie, przechodzi dokładną analizę. To dlatego twórcy tego oprogramowania stawiają najczęściej na własne rozwiązania. Android i iOS łączy wiele wspólnych cech jak podobne interfejsy czy obsługa gestami. Dzieli je jednak filozofia twórców, dlatego można wyłapać pomiędzy nimi kilka różnic.

Główną różnicą jest np. zarządzanie pamięcią RAM. Apple znacznie sprawniej czyści pamięć podręczną aplikacji, dzięki czemu iPhone’y są bardzo wydajnymi sprzętami. Ponadto system od Apple słynie z lepszej optymalizacji systemu. Z racji tego bardzo dobrze obsługuje nawet kilka aplikacji jednocześnie.

Aplikacje w Androidzie i iOS

Przewagą Androida nad iOS jest z pewnością dostęp do aplikacji mobilnych. Pierwszy system oferuje ponad 3 miliony, w większości darmowych, programów. W przypadku iOS jest ich o blisko milion mniej, a do tego duża część z nich wymaga opłat. Do tego niektóre aplikacje od Apple występują wyłącznie w oprogramowaniu tej firmy, np. Safari czy FaceTime. Autorskie programy Androida (Google), takie jak Gmail czy Google Maps, można natomiast obsługiwać na konkurencyjnym systemie.

Dla kogo lepszy będzie Android, a dla kogo iOS?

Apple to marka dla osób, które chcą czuć się prestiżowo. To opcja dla tych, którzy chcą zyskać dostęp do mniej powszechnych i bardziej dopracowanych rozwiązań, bez względu na ich cenę. Android stanowi natomiast doskonały wybór dla użytkowników ceniących możliwość nieograniczonej personalizacji i konfiguracji smartfona, a także osób, które nie chcą przepłacać.

Oferty sieci komórkowych – INEA

Zastanowiłeś się już, jaki telefon chcesz kupić? Android czy iOS? Rozważ także zmianę oferty sieci komórkowej. Postaw na telefony na abonament w bardzo korzystnych cenach w INEA.

Operator ten oferuje jednak nie tylko świetne i wydajne telefony na abonament. Jego oferta jest bardzo atrakcyjna pod wieloma względami. Ta oferta sieci komórkowej zapewnia zasięg 5G, który przekłada się na świetną jakość połączeń głosowych i wideo – bez żadnych opóźnień i zakłóceń. Do tego INEA proponuje trzy plany obejmujące nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y, a także Internet mobilny w wersji: 20 GB, 100 GB lub 200 GB.