Tkaniny na ubrania – jakie wybrać by były wygodne i trwałe?

Wybór tkaniny na ubrania może nie być wcale taki łatwy. Jak spośród tak wielu różnych materiałów wybrać ten najwłaściwszy, który będzie nie tylko ładny, ale i wytrzymały. Poza gustem osoby, dla której ma zostać uszyta odzież, bardzo istotne jest, jaki to typ odzieży. Inna tkanina będzie odpowiednia na spodnie, inna na koszulę, a jeszcze inna na spódnicę i sukienkę.

Tkanina to nie dzianina – materiałowy zawrót głowy

Jeśli nie zajmujesz się zawodowo krawiectwem, zapewne zarówno tkaniny, jak i dzianiny nazywasz po prostu materiałami. Owszem, mogą one powstać z tych samych surowców. Tym, co je odróżnia od siebie, jest… sposób zaplatania nici.

Dzianina jest dziana, czyli zaplatana na maszynach dziewiarskich albo drutach czy szydełku. Rzędy oczek są tu ze sobą łączone, tworząc elastyczny i miękki materiał, z którego wyrabiane są swetry, czapki czy szaliki.

Tkanina natomiast jest tkana na krosnach. Nici są tu przeplatane, co pozwala stworzyć sztywny i małorozciągliwy materiał, doskonały do szycia spodni, marynarek czy koszul.

Jakie są najpopularniejsze tkaniny?

Tkaniny na ubrania, które są wykorzystywane do szycia ubrań, muszą być wytrzymałe i przyjazne dla skóry. Z tego powodu od lat prym wiedzie naturalna bawełna. Ten materiał jest odporny na rozciąganie, a przy tym chłonie wilgoć, zapewniając tym samym skórze komfort.

Na bawełnie świat tkanin się jednak nie kończy. Do szycia ubrań wykorzystywane są też:

 •     elanobwawełna (połączenie bawełny i poliestru),
 •     jedwab,
 •     wełna,
 •     nylon (znany również pod nazwą poliamid),
 •     skóra,
 •     satyna,
 •     szyfon,
 •     elastan,
 •     wiskoza,
 •     tiul welonowy,
 •     poliester.

Nie ma tu lepszego i gorszego wyboru. To jaką tkaninę na ubrania zdecydujesz się kupić, zależy od tego, co planujesz uszyć. Trudno wszak wyobrazić sobie nylonową koszulę czy spodnie z tiulu welonowego.

Jakie tkaniny najlepiej sprawdzą się do szycia ubrań?

Nie istnieje najlepsza tkanina „w ogóle”. Wybór tej właściwej powinien być podyktowany przeznaczeniem. To rodzaj ubrania, które ma zostać uszyte, powinien być kluczowym kryterium decyzji (poza potrzebami osoby, która tę odzież będzie nosić). Pamięta o tym, odwiedzając sklep z tkaninami.

Jeśli planujesz uszyć spodnie, zwróć szczególną uwagę na tkaniny nylonowe, elanobawełnę i RIP-STOP. Są one bardzo wytrzymałe, dzięki czemu odzież nie zacznie się przecierać na kolanach i w kroku, ani strzępić na nogawkach.

Do szycia koszul właściwsze będą satyna, bawełna, wiskoza, szyfon oraz tiul welonowy. Zanim jednak przejdziesz do szycia, weź pod uwagę, dla kogo ma być to odzież i kiedy będzie noszona. O ile bowiem bawełna będzie uniwersalna, o tyle tiul raczej sprawdzi się na wielkie wyjścia niż na co dzień.

A może planujesz stworzyć wymarzoną sukienkę lub spódnicę? W takim razie wybierz elastyczny welur, który jest miękki, rozciągliwy i przyjemnie delikatny dla skóry.

Na bluzę najodpowiedniejsza będzie elanobawełna oraz RIP-STOP. A na płaszcz – odporne na uszkodzenia i nieprzemakalne tkaniny nylonowe oraz materiał na podszewkę z poliestru. W przypadku kurtek możesz też wypróbować elanobawełnę i RIP-STOP.