Ruta to roślina ozdobna, często porastająca domowe ogródki. Choć pochodzi z ciepłych obszarów Afryki i Bałkanów to bardzo dobrze znosi także zmienny klimat obszarów Polski. Ruta to silnie działająca roślina, wykazująca wiele korzystnych dla zdrowia człowieka, właściwości. Prawdopodobnie to dzięki nim, roślina ta znana i opisywana była już w Nowym Testamencie. W okresie średniowiecza ruta była ważnym elementem związanym z obrządkiem zaślubin oraz uważano ją za afrodyzjak. Jednak to nie jedyna zaleta ruty. Dziś wiemy o niej dużo więcej!
Właściwości zdrowotne ruty
Ruta zawiera dużą ilość związku, którego nazwa pochodzi właśnie od tego zioła. Jest nim rutyna. Jest to silny antyoksydant, który wraz z witaminą C ochrania organizm człowieka przed szkodliwą działalnością wolnych rodników. Wpływa na uszczelnienie naczyń krwionośnych oraz sprzyja łagodzeniu objawom grypy. Dzięki rutynie, a także innym substancjom aktywnym, ruta zwyczajna jest pomocna w infekcjach grzybiczych oraz bakteryjnych. Ochrania komórki nerwowe przed nadmiernym niedokrwieniem i działa przeciwzapalnie. Napary z ruty wykorzystywane są także jako ziołowy środek oczyszczający organizm z toksyn, które dostały się do niego wraz z żywnością. Przetwory z tej rośliny łagodzą bolesne skurcze mięśni wywołane np. miesiączką.
Ruta na urodę
Ziele ruty jest stosowane także do pielęgnacji skóry. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym oraz przeciwgrzybiczym łagodzi trądzik i ułatwia gojenie się podrażnień skóry. Pomaga utrzymać cerę w świetnej kondycji, zapewniając jej młody i zdrowy wygląd. Napar z ruty jest pomocny w problemach swędzącej skóry głowy. Wcierki i płukanki z ruty mogą temu zaradzić. Przed wykonaniem takiego zabiegu, w szczególności w przypadku blondynek, dobrze jest sprawdzić, czy zastosowanie naparu z ruty nie wpływa na zmianę barwy włosów.
Jakkolwiek ruta byłaby pomocna, przed zastosowaniem kuracji z tego zioła, należy upewnić się, że nam nie zaszkodzi bardziej niż mogłaby pomóc. Powinniśmy sprawdzić, czy nie ma przeciwskazań do zastosowania ruty jeśli zażywamy jakieś leki, a także wówczas gdy cierpimy na współistniejące schorzenia. Spożywanie przetworów z ziela ruty z pewnością nie jest wskazane, a wręcz jest zabronione przez kobiety w ciąży oraz matki karmiące!
Korzystajmy z dobrodziejstw natury z głową!