przygotowanie dziecka

Przygotowanie dziecka na pójście do szkoły

Pierwsze pójście do szkoły dziecka jest dla niego niezwykle trudnym przeżyciem. Nie powinno to nikogo dziwić, możemy przecież wrócić we wspomnieniach do tych dni. Wiąże się to z ogromnym stresem spowodowanym wieloma czynnikami, które łączy wspólny mianownik, jakim jest zmiana. Zmiana otoczenia domowego na szkolne, środowiska z rodzinnego na przyjacielskie, a także konieczność poznawania świata wśród innych dzieci. Jeśli jesteś rodzicem, to w Twoich rękach leży przygotowanie dziecka na pójście do szkoły, które może być dzięki temu nieco łatwiejsze. Przekonaj się sam!

Przygotowanie dziecka na pójście do szkoły

Odpowiednie przygotowanie dziecka na konieczność pójścia do szkoły może sporo ułatwić mu to doświadczenie. Przede wszystkim obniży poziom stresu, który dla Twojego malucha jest ogromny. Wypróbuj kilka prostych sposobów, które ułatwią nadchodzące zmiany.

Szkoła jako forma przygody

Obowiązki nie zawsze muszą być nudne i tak również jest w przypadku szkoły. Możesz spróbować wyjaśnić swojemu maluchowi, iż jest to miejsce, w którym czeka go ogrom przygód. Nie tylko wiąże się ono z nauką, lecz również z możliwością rozwijania siebie, nowych znajomości i pięknych wspomnień, które pozostaną z nim na zawsze. Pamiętaj jednak, aby nie przedstawiać tej historii w cukierkowy sposób. Powinieneś ostrzec go również o możliwych trudnościach i przeszkodach, które będą występować. Ułatwi mu to pogodzenie się z własnymi emocjami podczas stresów dnia codziennego.

Wspólne przygotowywanie wyprawki szkolnej

Nic nie sprawia większej przyjemności niż przygotowywanie wyprawki szkolnej. Możliwość kompletowania tych wszystkich dziecięcych przyborów, które są barwne i po prostu piękne, jest dla dzieci niebywałym doświadczeniem. Zadbaj więc o to, aby miało możliwość robienia tego z Tobą. Zabierz go na zakupy, podczas których będzie mógł dokonać wyboru, jeśli chodzi o kompletowanie niezbędnych przedmiotów. Jest to nie tylko możliwość robienia zakupów przez dziecko, lecz również pozostawienie mu wyboru, jak chce zorganizować swoją codzienność, która nieco się zmieni. Jest to niezwykle budujące dla dziecka i wpływa na jego poczucie własnej wartości.

Zachęcaj do edukacji

Aby Twoje dziecko nie zniechęciło się od samego początku do tak ważnego aspektu, jakim jest edukacja, powinieneś pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim nie powinieneś stosować nieodpowiednich komunikatów, które mogą być odebrane negatywnie przez Twojego malucha. Należą do nich:

  • obyś się dobrze uczył;
  • teraz musisz być grzecznym dzieckiem;
  • koniec zabawy, tylko nauka;
  • powinieneś się tylko uczyć;
  • twoi koledzy będą mieli lepsze oceny, jeśli nie będziesz się uczyć.

Taki sposób mówienia do dziecka sprawia, iż jest ono zniechęcone na samym początku, tuż przed rozpoczęciem edukacji. Warto zadbać o to, aby zachęcać do nauki i uspokoić pociechę, że niezależnie od wyników nauki może liczyć na Twoją pomoc i wsparcie. Rodzice nie powinni przenosić na dzieci własnych ambicji i wymagań, które mogą być zbyt duże dla małego dziecka. Na samym początku priorytetem powinno być bezpieczeństwo Twojego dziecka i jego samopoczucie w nowym miejscu.