Jak często powinno się badać tarczycę?

Zaburzenia funkcjonowania gruczołu tarczycy dotyczą coraz większej części społeczeństwa. Nieprawidłowa praca narządu może skutkować pogorszeniem się funkcji innych układów w ciele człowieka. Osoby posiadające zbyt dużą ilość hormonów tarczycy skarżą się m.in. na ciągłe zmęczenie, uczucie zdołowania i przygnębienia, wrażenie zatrzymywania wody w organizmie. Profilaktyka chorób tarczycy jest istotna ze względu na fakt, że badanie USG tego narządu jest mało ingerencyjne i łatwe do wykonania. Co ile miesięcy należy wykonywać badania tarczycy?

Samokontrola tarczycy w domowych warunkach

Osoba, która odczuwa nadmierne zmęczenie, brak apetytu czy wahania wagi, powinna częściej kontrolować stan swojego zdrowia pod kątem ewentualnych dysfunkcji narządu tarczycy. Nadczynność i niedoczynność tarczycy to dwa najczęściej diagnozowane stany chorobowe, które w znacznym stopniu wpływają na komfort życia. Gruczoł odpowiada za szerokie spektrum produkcji hormonalnej, wydzielając do organizmu trijodotyroninę i tyroksynę. Są to hormony, które oddziałują na większość tkanek w organizmie, wobec czego ich nieprawidłowa wartość zaburza całościowy stan zdrowia. Prowizoryczne badanie tarczycy można wykonać samodzielnie, dotykając się dłonią tuż pod szyją. Badanie palpacyjne ma na celu stwierdzenie, czy w obrębie gruczołu nie występują guzki. Innym sposobem na samobadanie jest kontrola tarczycy poprzez wypicie szklanki wody i obserwowanie, czy w obszarze gruczołu nie pojawiają się jakiekolwiek zmiany.

Kiedy należy pójść do specjalisty?

Samokontrola w warunkach domowych nie jest w stanie zastąpić wizyty u endokrynologa, który wykona badanie USG tarczycy w profesjonalnym gabinecie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby co jakiś czas samodzielnie kontrolować stan gruczołu, szczególnie gdy osoba zaczyna odczuwać typowe symptomy choroby tarczycy. Mimo to, w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących zmian czy stanów, należy jak najszybciej umówić się na wizytę u lekarza. Nieleczone choroby tarczycy są w stanie bardzo intensywnie się rozwijać, tworząc ryzyko pojawiania się problemów z funkcjonowaniem układu rozrodczego, mięśnia sercowego czy mózgu. Warto zbadać się przynajmniej raz na kilka lat, w szczególności gdy możemy być podatni genetycznie na tego typu dolegliwości. Należy zdawać sobie sprawę, że choroba tarczycy może przez dłuższy czas występować ze skąpymi objawami, podstępnie rozwijając się w organizmie.

USG tarczycy. Jak wygląda badanie?

Badanie ultrasonograficzne gruczołu tarczycy to jedna z podstawowych metod analizy jej stanu zdrowotnego. Kontola w gabinecie lekarskim pozwala stwierdzić, czy narząd ma odpowiednią wielkość, nie posiada guzków, wypustek czy innych niepożądanych zmian. Badanie USG tarczycy pozwala stwierdzić, czy gruczoł charakteryzuje się niższą echogenicznością, niż powinno być to w przypadku prawidłowego jego stanu. Planując badania warto wybrać się do profesjonalnego centrum medycznego. W mieście Warszawa taką placówką jest REX MEDICA, miesząca się w trzech wygodnych lokalizacjach w stolicy. Centrum diagnostyki obrazowej oferuje wszelkiego rodzaju prześwietlenia wraz z profesjonalnymi konsultacjami specjalistów.