Beskidzkie letniska. Lubomierz

W dolinie rzeki Mszanka, w niewielkiej odległości od Mszany Dolnej, rozłożyła się malownicza miejscowość Lubomierz. Położona pomiędzy Beskidem Wyspowym a Gorcami, szybko stała się popularną miejscowością turystyczną. Nie powinno to dziwić – kto znajdzie tu dla siebie noclegi, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki w pobliskie góry. Ciekawe atrakcje czekają również na terenie tej wsi. Co można tu zobaczyć?

Lubomierz to miejsce chętnie odwiedzane przez miłośników historii, których kuszą m. in. cenne znaleziska archeologiczne pochodzące z terenu tej wsi. Ciekawie prezentuje się również kultura tej miejscowości. Wiadomo, że na jej rozwój ogromny wpływ miało osadnictwo wołoskie, dynamicznie rozwijające się na przełomie XIV i XV wieku. Choć wiadomo, że osadnictwo w tym miejscu ma długą tradycję, za oficjalną datę powstania wsi przyjmowany jest rok 1600, kiedy to Lubomierz stanowił własność Sebastiana Lubomirskiego.
Współczesny Lubomierz to ważny ośrodek turystyczny i rewelacyjny punkt wypadowy w góry. Wycieczki na Jasień i na Mogielicę cieszą się tu wielkim powodzeniem, popularnym rozwiązaniem są tu również wyprawy na Kudłoń i na Turbacz. Dzięki temu, że można tu znaleźć noclegi w coraz liczniejszych kwaterach prywatnych, miejscowość ta staje się ważnym miejscem wypoczynku – szczególnie dla tych turystów, którzy wolny czas lubią spędzać w aktywny sposób.